Bütünsel denge için bitkisel çözümler

Birbirinden lezzetli ve sağlıklı ürünler ile her zaman doğal ve yerel

MALZEMELERİMİZİ TEDARİK ETTİĞİMİZ BÖLGELER

Tümü organik yada ilaçsız tarım yapan tedarikçilerimiz.

Zeynep Pekün Ekşioğlu

Şef/Kurucu

Yunan/Boşnak/İstanbul’lu bir ailenin kızı olarak dünyaya gelen Zeynep Pekün Ekşioğlu, önce Amerikan Robert Lisesi’ni, ardından da Boğaziçi Üniversitesi’nin Siyasal Bilimler bölümünü bitirdi.

Aktüel dergisinde geçen kısa bir gazetecilik macerasından sonra, moda perakendeciliği dalında 20 yıla yakın bir deneyimi oldu.
Bu deneyimin bir kısmı New York’ta Donna Karan New York markasının ana merkezinde ve Bloomingdale’s mağazasında, büyük bir kısmı ise İstanbul’da dükkan işletmeciliği ve marka distribütörlüğü şeklinde gerçekleşti. Türkiye’de geçen zaman zarfında mağazaların bütçelemelerine, mal alımlarına, perakende çözüm üretimlerine, merchandising eğitimlerine ve yurt dışı ile gerçekleşen tüm ilişkilere kadar perakendeciliğin her dalında deneyim edindi ve sorumluluk aldı.

Daha sonra radikal bir karar ile aşçı olmaya karar verdi. MSA Profesyonel Aşçılık Okulu’ndan döneminin birincisi olarak mezun oldu. Bunun ardından bir catering firması kurdu ve yeniden dükkan sahibi olarak, perakende dünyasına bu sefer de yiyecek içecek kapısından girdi.

Kızının 16 yaşında önce vejetaryen, daha sonra da vegan olmaya karar vermesi üzerine, hayvan hakları ve tür ayrımcılığı, sağlık, yerel tarımda sürdürülebilirlik, işlevsel çiftçilik gibi konulara merak saldı. Bitkisel bazlı ürünlerden oluşan menüsü ile hem yerli üretimi hem de bütünsel beden ve ruh sağlığını optimum düzeyde destekleyen bir marka yaratmak için kolları sıvadı. Lokal Plants, bu çizgide bir hayalin ürünü oldu.

Zeynep, yeme içme konularında yazılar yazmaya, kitaplar okumaya, lezzetli reçeteler yaratmaya ve değişen dünya şartlarında ne yiyelim içelim sorularına cevap aramaya devam ediyor