Genel

2020 yeme içme trendleri neler olacak, yeni yılda bizleri neler bekliyor?

2020’ye çok hareketli bir şekilde girdik: Bir yandan 2019’da Avustralya’da başlayan yangınlar 2020’de genişleyerek devam ediyor, öte yandan dünyanın dört bir yanında çeşitli ülkelerde sürmekte olan siyasi gerginlikler ve çatışmaların ardı arkası kesilmiyor.

Bütün bunlar olup biterken elbette bir çoğumuz ruhen yıpranıyoruz, bunla beraber hayatlarımıza sağlıklı şekilde devam etmemiz ve çözümler üretmemiz gerekiyor.

Ve ne yiyelim ne içelim üzerine bol bol düşünüyoruz. Kendi sağlığımızı ön plana koymak, gündelik menüler üzerine kafa yormak mutlaka ki hepimiz için en doğal olanı. Ancak işin ilginç tarafı şu ki, yukarıda bahsi geçen konular, ne yediğimiz ve içtiğimizle de direkt olarak bağlantılı aslında.

Hepimiz farkındayız ki dünya çok ciddi bir iklim krizinin eşiğinde. Küresel ısınmadan dolayı yangınlar çıkıyor, birçok yerde kaçınılmaz olarak yaşanan tatsız olaylar farkındalık yaratıyor ve esasında yapıcı aksiyonlar alınmaya başlanıyor.

Aslına bakılırsa, beslenmemizde yapacağımız birkaç değişiklik ile dünyanın tüm canlılar için daha yaşanılır bir yer olmasını sağlamak mümkün!

Gelelim esas konumuza. 2020 yılı için öngörülen yeme içme trendleri neler?

Çeşitli kaynaklardan bunu araştırmaya başlayınca, nerdeyse hepsinde ortak bir payda buldum:
2020’de bitkisel bazlı beslenme daha da öne çıkacak!

  • Yediğimizin nereden geldiğine daha çok önem vereceğiz.
  • Üreticiyi tanımak isteyeceğiz.
  • Ürün alırken şeffaflık talep edeceğiz.
  • Karbon ayak izimizi azaltmak için yerli olanı tercih edeceğiz.
  • Sürdürülebilir tarım ve organik ürünler önem kazanmaya devam edecek.
  • Yemek seçerken sağlık ön planda olacak: Sağlıklı yeşiller, bitkisel sütler, vegan tercihler, alkolsüz ve fermente içecekler, daha az tatlı lezzetler, mümkün olduğunca taze tüketim gibi uygulamalar büyüyecek.

2020 aynı zamanda bir takım gıdaların alternatiflerine yöneldiğimiz yıl olacak.

  • Rafine un yerine alternatif unlar devreye girecek- badem unu, kavılca unu, karabuğday unu gibi.
  • Aynı şekilde rafine şekere de alternatif aramaya devam edeceğiz. Şeker yerine bal, pekmez, dut, hurma gibi doğal tadlandırıcılar tercih edilecek.
  • Et, yavaş yavaş yerini bitkisel bazlı et alternatiflerine bırakacak. Büyük zincirlerin bile bitkisel bazlı burger çıkarması gibi, et lezzetine yakın ama bitkisel olan çözümlere olan ilgi artacak.
  • İnek sütü hızla gözden düşmeye devam edecek. Ona alternatif olarak badem, fındık ve yulaf sütü tercih edilecek. Amerika’nın en büyük inek sütü şirketinin 2019’un son aylarında iflas etmesi de bunun bir kanıtı olarak karşımızda. Peynir ve yoğurt yaparken artık hayvansal değil, bitkisel sütler kullanacağız.

Birkaç gün önce gerçekleşen Altın Küre Ödül töreninde, tarihte bir ilk olarak bitkisel bazlı bir menu servis edildi. Bu kararı alkışlayan ünlü aktör Joaquin Phoenix, sahnede şöyle konuştu: “Bu geceyi düzenleyenlere, endüstriyel hayvancılık ile küresel ısınma arasındaki direkt bağı gördükleri ve kabul ettikleri için teşekkür ederim. Bu akşam bitkisel bazlı bir menu sunmak cidden çok cesur bir hareket ve çok güçlü bir mesajdır.”

Kısacası hem dünyamız, hem yaşadığımız topraklarımız, ve en önemlisi kendimiz için yapmamız gereken şey artık çok açık ve net: Yerel ve yeşil olanı seçmek!

Lokal Plants olarak bizler de bu yolda yürümeye devam edeceğiz! Yerli, mevsimsel, temiz, şeffaf ve dürüst olanı her zaman desteklemeye ve ulaşılabilir kılmaya çalışacağız: doğaya olan sevgimiz ve saygımız her an ön planda olacak!

Hepimiz için farkındalık ve sağlık dolu güzel bir yıl olması ümidiyle.

Zeynep Pekün Ekşioğlu- Lokal Plants Kurucusu ve Şefi

Kaynaklarımız:
https://www.entrepreneur.com/article/344186
https://www.businessinsider.com/popular-foods-everyone-will-be-eating-in-2020
https://www.insider.com/food-restaurant-trend-outlook-2020
https://www.eatthis.com/top-food-trends-2020/